Zlepšete svůj spánek s naším e-bookem zdarma

Nahlédněte do světa kvalitního spánku a získejte praktické tipy, která vám zajistí kvalitnější spaní již dnes.

Error

Jupí! Doufáme, že se vám e-book bude líbit.

Zkontrolujte si vaši složku "Downloads".

Undout

Když se podíváme na naše pracovní dny, určitě si všichni vzpomeneme na 2 výrazné příklady. 

Den 1 - Cítíme se plní energie, lehce vyškrtáváme úkoly z našeho To-Do listu a cítíme se plně soustředění. 

Den 2 – I snadné úkoly se zdají být těžké, a i když to vypadá, že pracujeme, nikam se reálně neposouváme. Jediná věc, která drží naše oční víčka otevřená, je káva. 

Jaký je rozdíl mezi extrémně produktivním dnem č. 1 oproti lenivému a unavujícímu dni č. 2? Máme to přeci v názvu článku… spánek!


Je fascinující, jak si nespočet lidí myslí, že spát krátce a hodně pracovat je ta správná cesta za produktivitou. Je to pochopitelné, na internetu jsme obklopeni citáty jako “pokud budeš spát méně, více toho stihneš”, nebo “spánek je pro slabé”, což je mimochodem i extrémně populární hashtag na Instagramu. My ale víme, že je to jeden z největších mýtů kolem produktivity, a teď už to víte i vy!

Překvapivě, bude to spíše naopak. Nedostatek spánku totiž způsobuje tyto 3 věci:

  1. Ztrácíme soustředění. Naše pozornost se zhoršuje, lehce se nám vytratí myšlenky, a naše schopnost rozhodování se zhoršuje. 

  2. Je pro nás daleko těžší si věci zapamatovat. Když spíme dobře, náš mozek se probudí svěží. Toxiny se vyplaví a vzniká prostor pro nové vzpomínky. Když spíme málo, naše tělo nemá dostatek času projít všemi potřebnými spánkovými procesy.

  3. Cítíme se slabě. Všechen růst kostí, svalů & a metabolizace tuku se děje když spíme. Takže když nejdeme spát, ochuzujeme se o všechny tyto oživující metabolismy.

Stále nejste přesvědčeni? Podívejme se i na finanční statistiky, abyste viděli i důkaz z obchodní stránky věci. Dle studie “Cost of Poor Sleep” (ztráty kvůli špatnému spánku) z roku 2010, americké firmy přijdou průměrně až o $2000 ročně na každém zaměstnanci, kvůli problémům spojeným se spánkem. Další studie s názvem “Work Productivity Loss Associated with Sleep” (ztráta pracovní produktivity spojená se spánkem) ukazuje 19-50% ztrátu produktivity v důsledku spánkových problémů. Při klinicky diagnostikované nespavosti klesá produktivita ještě níže.

undout sleep bad habit screen blue light at night

Přitom našemu spánku nejčastěji škodí úplně banální věci. Pojďme se podívat na 3 nejtypičtější spánkové škůdce a jak se s nimi můžeme poprat.

 

  1. Koukání na obrazovky pozdě večer. Všechny počítačové a telefonní obrazovky vyzařují modrou složku světla, která zpomaluje produkci melatoninu. Tento hormon nám v těle spouští potřebné spánkové procesy pro regeneraci aj. Obrazovkami si můžete zkrátit “vnitřní spánek” až o 90 minut. Chovejte se k vašemu tělu správně & odložte obrazovky aspoň hodinu před spánkem. “Night Shift” filtry pomáhají, ale jen lehce.

  2. Kontrola zpráv před spánkem. To je jedna z nejhorších věcí, které můžeme udělat. Naše zařízení nejen vyzařuje modré světlo, ale také má v sobě všechny potenciální notifikace a možnosti komunikace. Ty nás buď vystresují (zvýší se hladina hormonu kortizol) se špatnými zprávami. Nebo nás potěší (zvýší se vaše hladina hormonu dopamin). Obě tyto věci nám dělají usínání náročnějším. To znamená, že bychom si z režimu ‘letadlo’ měli udělat dobrého kamaráda.

  3. Večerní občerstvení a nápoje. Ty mohou mít aktivně škodlivý vliv na náš spánek. Jíst před spaním nutí náš žaludek pracovat v noci, kdy by celé tělo mělo relaxovat a regenerovat. Také pití kávy v odpoledních hodinách nebo sklenička alkoholu ničemu nepomůže, spíše naopak. Doporučil bych vám si o tom přečíst více v našich předchozích článcích. Před spaním si dejte radši sklenici vody nebo bylinkového čaje a vaše tělo vám poděkuje. Dávejte pozor na černý a zelený čaj, ty obsahují kofein, podobně jako káva.

 

Je nutné pochopit to, že spánek o který přijdeme, si už nikdy nevrátíme. 

good sleep habits undout essential rules to better rest

Nyní se podívejme na 2 základní pravidla spánku, které mohou raketově zvýšit naši produktivitu, energii a náladu na každý den. 

 

  1. Spěte dostatečně dlouho. Tohle vám říkala vaše babička a proto vám to raději ještě jednou připomenu. Pokud nebudete mít těch 8 hodin kvalitního spánku, pocítíte to. Někteří lidé jsou zvyklí na kratší spánek. Minimální délka spánku se mírně liší u každého člověka, ale měla by být prioritou každého. Prioritizujte svůj čas na spánek, protože i když to necítíte dnes, problémy se dostaví klidně po 10-20 letech a to už bude příliš pozdě.

  2. Mějte konstantní rutinu. Je tak skvělé usnout a probudit se ve stejný čas každý den, ano i o víkendech. Pokuď o víkendu spíte déle abyste dohnali ten spánek který vám utekl přes týden, něco je špatně. Co vám může pomoci je vytvoření si ranní a večerní rutiny, jako když jste byli děti. Ráno se napijte vody a projděte se, možná byste mohli zkusit nějaké dechové cvičení, studená sprcha je také dobrý nápad. Večer jsou za výborné nástroje považovány čerstvý vzduch, teplá sprcha a minimálně modrého světla.

Pokud se zlepšováním spánkové rutiny teprve začínáte, může se zdát, že je toho až příliš. Pokud ale z této rutiny uděláte zvyk, pomůžete své produktivitě i svému zdraví.

Tohle je přesně to co nás vedlo k vytvoření Undout Sleep Boxu - přirozeného budíku, který vám pomůže přinést pravidelnost do vašeho spánkového režimu a zbavit se telefonu v ložnici. Zjistěte jak funguje na naší produktové stránce.

undout sleep box sleeping well good routine night

Shrňme si to - spánek je klíčem k navyšování produktivity. Začněte už dnes, tím že si dáte telefon pryč od postele. Víno nahraďtě vodou, odpolední kafe nahraďte ovocným nebo bylinným čajem, a vyřaďte půlnoční svačinky. Kousek po kousku, se naučíte usínat a probouzet se ve stejný čas po celý týden. Dopřejte si nezbytný spánek v noci, a využijte plný potenciál vašeho dne!  

Líbil se vám náš článek? Zaregistrujte se newsletteru, ať vám žádné spánkové typy neutečou! Spěte dobře, vstávejte blaze a ať se vám daří dosáhnout všech cílů, které si vytyčíte!

  

Zdroje: 

Study: The Cost of Poor Sleep

Study: Work Productivity Loss Associated with Sleep

TEDx Talk: The Science of Sleep and the Art of Productivity by Dr. Matthew Carter